Łeba.

https://gdansk.tvp.pl/49113595/odc-24072020-cz-i?fbclid=IwAR1uj1KAvUWjC3A1-zWSRiWXErSTQnQ2YcqbPpaegAEwxpg5AZPkTVh4Xdg

Po reklamach ja  2:38 

leba seifefabrik und

DZIELNICA WILLOWA

WILLA PRZY ULICY NADMORSKIEJ

Port rybacki na jeziorze Łebsko

W 1777 roku radca finansowy Fryderyka Wielkiego Brenkenhof otrzymał za zadanie zmeliorowanie bagnistej doliny rzeki Łeby, a także budowę portu na Jeziorze Łebsko. Wykopano przez wydmy kanał wodny mający długość 1000 i szerokość 30 metrów. Koszty tego przedsięwzięcia wyniosły 15 tysięcy talarów. Jednakże 4 marca niespodziewanie poziom wody w jeziorze zaczął się podnosić, spowodowały to potężne fale morskie wdzierające się do jeziora Łebsko. Woda z jeziora zaczęła zalewać przedpola Łeby i okoliczne wsie. W miasteczku po północy zaczęły bić dzwony na trwogę, a przestraszeni mieszkańcy wybiegli na ulicę. Był to sądny dzień dla Łebian. Z tego powodu kanał funkcjonował tylko do 1783 roku kiedy to został zasypany, koszt likwidacji kanału wyniósł 6 tysięcy talarów.


Pręgierz w Łebie

W 1571 roku niedaleko pierwszego skrzyżowania w Łebie na ul. Kościuszki gdzie droga skręca do Nowęcina stał pręgierz, inaczej zwany palem wstydu.
Rozdział 33 Łebskiej samowoli miejskiej z 1483 brzmiał:
Gdyby w naszym mieście była zła kobieta, która obmawia inne pobożne i zacne białogłowy i zniesławia wymyślając na ich temat nieprawdziwe historie, a usłyszałyby to dwie prawe obywatelki naszego miasta, i miały możliwość to udowodnić, to karą dla takiej kobiety powinno być:
- stanie przez dwa dni przy palu hańby
- noszenie kamienia wokół rynku miejskiego
- wręczenie miotły do ręki i wypędzenie z miasta


Kanał wodny Buncka - pierwsze zaopatrzenie Łeby w wodę
Georg Buncke od 1684 do 1688 Burmistrz Łeby zlecił budowę kanału wodnego pierwszego „wodociągu" dla miasta. Kanał zaczynał się przy południowo -zachodnim brzegu Jeziora Sarbsko i prowadził do głównej ulicy miasta dzisiejszej ulicy Kościuszki.
Wąski rów przebiegał środkiem ulicy Kościuszki i wpadał do kanału Chełsty. Obie strony kanału połączone były kładkami dla pieszych.
Zasypanie kanału nastąpiło prawdopodobnie w 1855 roku. Woda w kanale była już mocno zanieczyszczona i nie nadawała się do spożycia.
Właśnie dzięki dawnemu kanałowi wody pitnej dzisiejsza ulica Kościuszki jest tak szeroka.


Zamek Wejhera w Łebie

W 1498 roku z powodu niebezpieczeństwa zniszczenia przez fale morskie Klaus Wejher zburzył swój zamek obronny siedzibę rodu Wejherów znajdującą się w Łebie na wysokości mostu przy dzisiejszym porcie rybackim. Swój nowy zamek postanowił wybudować daleko od niebezpiecznych sztormów i wybrał do tego celu tereny nieco wyżej położone znajdujące się dalej na wschód od ujścia rzeki Łeby do morza. Zamek był otoczony fosa wypełnioną woda i spełniał również funkcje obronne.
Miejsce to nazwał Neuhof czyli nowy dwór. Wejher nie tylko wybudował tam zamek obronny, ale również kaplicę dziękczynną. Odtąd miejsce to nazywano Jerozolimą.


Szkoła szybowców na Mierzei Łebskiej

21 Października 1929 roku w Łebie powstał związek lotniczy:
„Verein für die Luftfahrt ,Ostseebad Leba e.V“
Początkowo liczył 24 członków założycieli. Zarząd tworzyli: właściciel domu zdrojowego Maximilian Nitschke, rektor Ernst Mausolff i nauczyciel Paul Völz. Niecały rok trwały prace nad budową szkoły szybowcowej na Mierzei Łebskiej przy Górze Łąckiej. 31sierpnia 1930 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły na które zaproszono wiele znamienitych gości i wysoko postawionych urzędników państwowych. Oficjalna nazwa szkoły szybowcowej brzmiała: „Segelflugschule Ostseebad Leba i.Pom.der Fl-Landesgruppe II des Deutschen Luftsportverbandes” Dla szybowców zbudowano również po zachodniej stronie mola na tzw. „krowim pastwisku” lotnisko. Podczas prac budowlanych znaleziono tam różne monety z XV i XVI wieku, a także 60 innych cennych znalezisk z XV wieku. W szkole nie tylko uczono się latać, ale również konstruowano i naprawiano szybowce głównie po upadkach. Początkujący młodzi ludzie w wieku 16-20 lat latali na dwóch prostych maszynach o nazwie Zögling (wychowanek), na których można było zdać tylko egzamin A. Do egzaminu B, a także C tylko przy sprzyjającym północnym wietrze używane były już inne szybowce typu „Hol’s der Teufel”(ściągnij diabła). Warunki były ciężkie piasek utrudniał start pomimo tego bito tutaj nowe rekordy długości lotu. Loty odbywały się na wysokości ok. 80 -100 metrów. W 1937 roku Richard Manz ustanowił rekord długości lotu Pomorza i osiągnął wynik 18,5 godziny w powietrzu bez międzylądowania, na szybowcu o nazwie „Grunau Baby”. Młodzi adepci latania wykonywali tysiące lotów z Góry Łąckiej, jednak piasek wydmowy był bezlitosny i nie do zatrzymania. W roku 1940 sięgał już okien drewnianych baraków i wsypywał się do środka. I to był początek końca słynnej szkoły szybowców na Mierzei Łebskiej.


Hotel Neptun - skąd ta nazwa?

Neptun taką nazwę nadano po 1945 roku dawnemu domowi zdrojowemu. Dokładnie od kiedy ta nazwa funkcjonuje nie wiadomo.
Na Hotelu widać było jeszcze niedawno datę 1903 oznaczającą rok budowy obiektu.
Niestety jest to fałszywa data.
15 maja 1903 roku osiada na mieliźnie ok.5 kilometrów na wschód od Łeby szwedzki statek „Neptun". Kapitan statku pomylił światła latarni Stilo z latarnia na Rozewiu i osiadł na mieliźnie przybrzeżnej. Załoga składająca się z czterech osób została wyratowana przez łódź ratowniczą z Łeby, a to co pozostało z okrętu i ładunku zakupił Maksymilian Nitschke, ten sam ,który dziesięć lat później odkupił od von Massowa dom zdrojowy wybudowany w 1907 roku-dzisiejszy hotel Neptun. Być może ktoś źle przetłumaczył dokument niemiecki i stąd ta pomyłka w datowaniu budowy hotelu.

Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 749 594
Wczoraj: 215
Dzisiaj: 16
Online: 3
Wszystkie zamieszczane na stronie zdjęcia i opracowania są własnością prywatną.
Zabrania się kopiowania fragmentów lub całości zamieszczonych tu opracowań i zdjęć i wykorzystywania ich w innych publikacjach bez uprzedniego wyrażenia na to zgody autorów strony.

Copyright (c) 2008-2024 by Mariusz Baar 84-352 Wicko ul. Lipowa 1
reiseleiter-leba.eu