Zdrzewno
Zdrzewno trochę historii i stare zdjęcia :
Zdrzewno to wieś z ciekawą i starą historią . Nazwa pochodzi od drzew ,czyli miejsca gdzie kiedyś ,dawno temu była puszcza ,którą wycięto lub wypalono .Stara nazwa Zdrzewna to :
Drzefno ,Sdrzefno ,czyli pochodząca od wymowy słowiańskiej ,kaszubskiej słowa Drzewno (ze Zdrzewna) dawniej zapisywano słowa tak jak je słyszano, i jeżeli zapisał je niemiecki kronikarz ,to właśnie robił to ze słuchu .Niemiecką nazwa wsi pisana była jako Essdrewen,Isssdrewen, czyli jest ze Zdrzewna, lub to Zdrzewno. Dawniej pisownia w języku była inna jak dziś i wiele słów pisano razem.
Po raz pierwszy nazwa Zdrzewna występuje na tzw. woskowych tablicach Kopenhaskich , na których zapisywano w sądzie lęborskim różne sprawy dotyczące majątku , lub przestępstw popełnianych w tamtych czasach . Datą bardzo ważna dla Zdrzewna jest 23 lipca 1398 .Był to dzień w którym Wejher z Gęsi wraz z żoną Anną kupuje połowę majątku Drzefno ,od Kunasta .Historycznie rzecz biorąc Zdrzewianie powinni w tym dniu świętować powstanie swojej wsi, ponieważ jest to pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości. 625 lat istnienia!!!(2023)
W XV wieku wymienia się „Sdreffnow „jako majątek ziemski szlachty kaszubskiej .
Zdrzewno funkcjonuje do 1945 roku jako majątek ziemski. Ostatnimi właścicielami była rodzina Zimdars i podobbnie brzmiała nazwa wsi w 1945 roku Zimdarsen. Rodzina Zimdars była również właścicielami Maszewka , Kopaniewa i Bąsewic . We wsi znajdowały się kiedyś mleczarnia ,gorzelnia ,kuźnia ,tartak , młyn wiatrowy ,ślusarnia (dzisiaj ruina),piekarnia, sklep. W roku 1892 powstała w Zdrzewnie spółdzielnia mleczarska w 1909 roku skupowano i przerabiano tam 2 116 394 litry mleka .Aż się nie chce wierzyć, że ten stary budynek na fotografii to dzisiejsza rzeźnia.
Młyn wiatrowy .
Wizytówką Zdrzewna jest na pewno młyn wiatrowy na temat daty jego budowy krąży wiele nieprawdziwych informacji .Według potomków rodziny Karla Englera budowniczego obecnego wiatraka historia wiatraka różni się od obecnej wersji. Karl Engler kupił stary wiatrak nieco mniejszy od obecnego . Niestety w roku 1914 wiatrak spłonął ,ponieważ skrzydła pod wplywem silnego wiatru zaczęły obracać się w przeciwnym kierunku i doszło do jego spalenia . Na starych fundamentach Karl Engler przy pomocy jeńców rosyjskich wziętych do niewoli podczas pierwszej wojny światowej zbudował w latach 1918 - 1919 drugi wiatrak większy od poprzedniego.W roku 1919 jego córka Ella wychodzi za mąż za Ewalda Jahna i najpierw dzierżawią młyn a potem go kupują .Budynek gospodarczy zostaje wtedy rozbudowany i powstaje dom mieszkalny.
Młyn wiatrowy w Zdrzewnie.
Karl Engler wybudował młyn w Zdrzewnie w 1919 roku.
Grób ostatniego mlynarza Ewalda Jahna.
DAWNI WŁAŚCICIELE ZDRZEWNA CARL I MARGARETHE ZIMDARS Z DOMU ANKER.
Pałac w Zdrzewnie ok. 1907 rok
Pałac w Zdrzewnie od strony ogrodu.
Powozowy Pan Wegeli.
Widok na staw i kuźnię Rudolfa Hasse ok. 1907r
Robotnicy majątku Zdrzewno.
Kosiarze ze Zdrzewna.
Piekarnia i sklep kolonialny Englera.
.
Rodzina kowala ze Zdrzewna Rudolfa Haase w tle kuźnia.
Mleczarnia.
Masarnia w Zdrzewnie dawna mleczarnia.
Der alte Friedhof in Zimdarsen:
Polegli żołnierze w czasie pierwszej wojny Światowej.
Heinrich Boldt
Benno Neumann
Reinhold Schönbeck
Rudolf Haase
Otto Bischoff
Carl Zischke
Ernst Zischke
Wafter Rückwardt
Max Sawusch
Otto Damaschke
Franz Rateike
CarI Bischoff
Franz Beehle
Die Gefallenen des II. Weltkrieges
EmiL Lietz, in Russland
Erich Lietz, in Russland
Kurt Lietz, in Russland
Otto Lietz, in Russland
Willi Lietz in-Russland
Alfred Zießow, 21. Juni 1944 in Frankreich
Helmut Zießow, 1& März 1943 in Russland
Walter Zießow
Einwohner des Dorfes Zdrewen -Zimdarsen
die nach der russischen- Besetzung: am 10. März 1945 starben
Walter Haase, vom Russen verschleppt, vermisst
Martha Zischke geb. Kranzusch; -starb an Typhus
Hermann Zießow, vom Russen verschleppt, vermisst
Hermann Wenning
Karl Blank .
Wilhelm i Bertha?