Charbrowski Bór.

CHARBROWSKI BÓR
(1784 - 1945)

Dawna niemiecka nazwa brzmi Heide, co w tłumaczeniu na język polski znaczy poganin, wrzos albo bór. Dwa ostatnie wyrazy wręcz idealnie pasują do jego położenia w samym środku lasu w otoczeniu wrzosowisk.
W roku 1784 znany niemiecki urzędnik, kronikarz Brüggemann  W książce “Vor und Hinterpommern“ pisze:
“Heide - folwark i trzy chaty“.
W latach 30-tych zeszłego stulecia Charbrowski Bór składa się z pięciu domów w których mieści się nadleśnictwo i mieszkania dla robotników leśnych, oraz pracowników tartaku. Tartak wybudowano w roku 1934 z inicjatywy charbrowskiego nadleśniczego ziemskiego Reinholda Timme. Maszyna parowa napędzała trak, heblarkę piłę tarczowa i wahadłową. Rocznie przecierano tam od 3500 do 4000 metrów dłużycy. W roku 1945 Rosjanie wywożą maszynę parową (typu Wolff-Buckau) do Łeby gdzie wykorzystywano ją do napędu generatora prądotwórczego zaspokajającego tylko część zapotrzebowania miasta na prąd.
A oto wspomnienia mieszkańców Boru:
“8 marca 1945 roku uciekamy wozem drabiniastym zaprzężonym w dwa konie w kierunku Zatoki Gdańskiej, gdzie oczekiwał na nas statek. Niestety 10 marca w Ulinii dogoniły nas rosyjskie czołgi“.
Warto nadmienić iż w Borze było już wtedy  boisko sportowe.
Ciekawy jest również diabelski kamień leżący  dawniej przy stawie ,niestety próby jego odnalezienia nie powiodły się.

 

W Charbrowskim Borze  znajduje się  leśniczówka, w której można wynająć pokoje , lub apartamenty .

 Charbrowski bór CHARBROWSKI BÓR

Naprawdę warto !!!!! Zapewniona cisza i niczym niezakłócony spokój niedaleko Łeby i oczywiście  najważniejsze : życzliwi gospodarze dobre jedzenie.  . Więcej na stronie :

http://bor.interleba.pl/index.htm

Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 749 594
Wczoraj: 215
Dzisiaj: 16
Online: 3
Wszystkie zamieszczane na stronie zdjęcia i opracowania są własnością prywatną.
Zabrania się kopiowania fragmentów lub całości zamieszczonych tu opracowań i zdjęć i wykorzystywania ich w innych publikacjach bez uprzedniego wyrażenia na to zgody autorów strony.

Copyright (c) 2008-2024 by Mariusz Baar 84-352 Wicko ul. Lipowa 1
reiseleiter-leba.eu