Lębork i dawny powiat pełne tajemnic.

Amerykański żołnierz w Lędziechowie .

 

Praca genealogia jest bardzo ciekawa , nie tylko dlatego ,że polega na wręcz detektywistycznym odszukiwaniu dokumentów i informacji ,ale również dlatego ,że bardzo często podczas takiej pracy można natrafić na egzotyczne nazwiska lub nacje, których przedstawicieli  rzadko spotyka się w naszym regionie. Tak było właśnie tym razem. Niestety pierwsze informacje o nim ,na które natrafiłem  pochodzą z metryki zgonu, znajdującej się w księdze kościelnej ,katolickiego kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Lęborku. Strona tej księgi wypełniona ręką księdza Heinricha zawiera 9 nazwisk , dziewięć różnych tragedii .Numer na stronie 52a to właśnie James Austin jeniec wojenny z pochodzenia Amerykanin. Numer 21532 podany w metryce pochodzi pewnie z jego nieśmiertelnika .Lat 21 urodził się w Elzey w stanie Alabama ,zmarł szóstego grudnia 1943 roku , a pochowany został dziewiątego grudnia. Co robił amerykański jeniec w  Lędziechowie ?  O tym ksiądz Heinrich już nie wspomniał .Znana natomiast jest przyczyna zgonu : Polio. Dla wielu choroba Heinego - Medina kojarzy się raczej z wiekiem dziecięcym ,ponieważ kiedyś  atakowała  głównie dzieci nieodporne na tego wirusa, jednak jak widać okazała się groźna także i dla dorosłej osoby. James zmarł w Lęborku ,w utworzonym na potrzeby wojny lazarecie marynarki wojennej. Był wyznania rzymsko-katolickiego ,dlatego nie pochowano go na Lędziechowskim ewangelickim  cmentarzu ,który jeszcze wtedy istniał ,tylko na katolickim w Lęborku. Niestety  cmentarz ten zlikwidowano w  drugiej połowie lat siedemdziesiątych .Nic więcej z aktu zgonu zapisanego w  księdze kościelnej nie udało się wyczytać. Najważniejsze pytanie  czym zajmował się James Austin w Lędziechowskim majątku ziemskim długo pozostawała bez odpowiedzi .Lędziechowo dzieli przecież od miejsca jego urodzenia 7872,82 km .Jednak moja dociekliwość i tym razem  doczekała się w końcu rozwiązania  tej zagadki .Dotarłem do innego dokumentu ,w którym napisano ,że Amerykanin pracował w oborze zajmując się dojeniem krów. Kiedy James, Lenard Auston urodził się dnia 29 września 1922 roku w Ensley w stanie Alabam jego ojciec miał 29 ,a mama Sarah 28 lat. James posiadał  również rodzeństwo brata i siostrę. Po ekshumacji pochowano go na jednym z Belgijskich cmentarzy wojennych,gdzie spoczywa do dziś .

 

obora w Lędziechowie

Obora w Lędziechowie.

James Austin Friedhof in Belgien.

Grób Amerykanina w Belgii.

 

 

Tor saneczkowy w Lęborku .

Po dojściu nazistów do władzy powstało wiele organizacji, które miały wspierać dyktaturę .Jedną z nich był RAD (Reichs Arbeit Dienst) . Celem tej organizacji, było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę i dyscyplinę . Oczywiście z wiodącą i dominującą rolą partii i doktryny narodowo-socjalistycznej. Wykonywali oni dużo prac związanych z melioracjami i porządkami na terenie miasta i powiatu .Postanowiono wykorzystać tą tanią siłę roboczą do budowy nowej atrakcji sportowej i rekreacyjnej Lęborka jaką miał stać się tor saneczkowy .W pierwszej połowie XX wieku, w Lęborku często mówiło się o niej mówiło .Plany budowy nie pokrywały się jednak ,z zasobem kasy miejskiej. Kryzys lat dwudziestych dał się wszystkim we znaki , a szczególnie dotknął wydatki na inwestycje w mieście. Decyzję o budowie toru saneczkowego podjęto pod koniec 1932 roku .Tuż przed świętami bożego narodzenia rozpoczęto pierwsze prace . Nadzór techniczny sprawował sekretarz miejski Rothnagel ,większość prac wycinkowych, i kształtowania trasy wykonywali robotnicy pobliskiej fabryki lnu (roszarnia) .Byli to członkowie tzw. Stalowych Hełmów (Stahlhelm) organizacji zrzeszającej żołnierzy ,i weteranów pierwszej wojny światowej oraz wspomnianego „ arbeitsdienstu ”. Naturalne ukształtowanie terenu ,jakim były małoszyckie wzgórza ,nazywane dumnie górami ,idealnie nadawały się do tego celu. Początek trasy znajdował się na samym szczycie wzgórza w gęstym wysokim lesie , a kończył tuż przed młodnikiem ,za którym znajdował się stadion sportowy . Długość toru miała wynosić 750 metrów , z możliwością późniejszej rozbudowy, i kończyć się tuż przy stadionie. Docelowo dla sportowców i gości korzystających z tej miejskiej atrakcji , przewidywano gorące napoje ,które miała serwować osoba zatrudniona do opieki nad torem saneczkowym. Jak głosiła ówczesna propaganda ,lęborska trasa miała nie ustępować technicznie ,tym porównywalnym ,wyczynowym znajdującym się w prawdziwych górach .Po wojnie według świadków dzieci i mlodzież jeszcze  korzystała z tego miejsca w czasie zimy.

Przebieg trasy saneczkowej :

Tor saneczkowy w Lęborku

tor saneczkowy

Prace budowlane .


mapa toru saneczkowego

Wycinek mapy Leborka przedstawajacego stadion .Trzy strzałki prawdopodobnie wskazują na miejsce ,w którym znajdował się tor saneczkowy .

Nowy budynek Pruskiego Sądu Królewskiego w Lęborku.

W roku 1913  Pruski Królewski Urząd Budowlany w Lęborku podejmuje decyzje o powstaniu nowej siedziby sądu .Prawdopodobnie dawna lokalizacja  w zamku krzyżackim nie spełniała już wymogów technicznych . Pismo w tej sprawie do lęborskiego magistratu wpłynęło 21 maja 1913 roku .Na budowę przeznaczono działkę  przy ulicy Zwycięstwa numer 13.Wtedy była to jeszcze Kaiser Heinrich Strasse. Po lewej stronie znajdował się Szpital Joannitów numer 12 , z prawej natomiast niezabudowana działka należącą do kościoła ewangelickiego .Front budynku miał być ustawiony  do  ulicy Zwycięstwa i mieć szerokość 32 metrów .Niestety skończyłona się tylko na planach .Urząd budowlany przedstawił projekt architektoniczny sądu i na tym koniec .Cała korespondencja między magistratem kończy się w czerwcu 1913 roku .Podczas budowy izolatorium na terenie lęborskiego szpitala w 1914 roku ,na szkicach nie widać już projektu lokalizacji nowego budynku sądu. Dwie trzynastki nie przyniosły więc szczęścia planowanej inwestycji, a dzisiejszy sąd mieści się  nadal w dawnym zamku .Być może uda się jeszcze wyjaśnić dlaczego nie zrealizowano tego przedsięwzięcia. Może był to wybuch pierwszej wojny światowej , a może zadecydowały inne względy?

 

Nowy sąd królewski w Leborku 1913

Widok frontu od strony ulicy Zwycięstwa .
planowany sąd królewski

Tył budynku, strona północno- wschodnia .

widok z lotu ptaka lebork kościół jakuba sanktuarium i kościół korony

plac pokoju w leborku dawny plac targowy

ulica staromiejska w leborku

widok z mostu na rzece łebie przy ulicy staromiejskiej

rezeka łeba i zamek krzżaków 1918 rok

zamek krzyżacki w leborku siedziba sądu

 FERLEY'S Dackel die Passanten anbellt; HEINRITZ, KOWALLIK, WACHS und BIRR, .WOJEWSKI lieferte Seife, LASSE Geschirr, PROCHNOW, RYBINSKI, SCHARDIN, OST PHOTO-RHE.INLAND, KRAMER - Post sowie Ansichtskarten, Briefpapier, Lieferte Kurt ZELLMANN Dir, Frisch gebrannten Kaffee zu jeder Zeit, Hielt Max MELCHER stets bereit. Am Luisenplatz war außerdem Möbelgeschäft Erich KOCH - und sehr bequem Kaufte man bei LOLAT und ROSENBAUM. Das Bild auf dem Marktplatz änderte sich kaum, Geschäfte an Geschäfte reihen sich an, SCHERFF, SCHNEIDER, LAUBRINUS, SCHMIDT und dann ZEECK, HEINZE, FERLEY, LUCAS, TACK, MUCH, LENZ, LEHMANN, TOMINSKI - Back´-Waren sowie verschiedene Sorten Kuchen Konnte man sich bei BROCK und FELZ aussuchen. LEMME, MÜLLER, DALCHAU, TAUBE, ROGALSKI, REMMERT - und ich glaube, Dass mit FEHSER, HETEBRUEG, BRANDT Der Markt dann seinen Abschluss fand. Vom Stadtzentrum sechs Straßen laufen, In denen man konnte auch einkaufen. Für Fahrräder, Schreibmaschinen, Grammophon Sorgte MARKWALD-Paradestraße schon. Fast nach Längen- und Breitenmaß Verlief die Koppel- und Schützenstraß'.  in ersterer RIEDEL, BEHNKE, TOETZKE waren bekannt, Aus letzterer seien ORTMANN, SCHRAMM, Capitol genannt. Beide Straßen in die Bismarckstraße münden; Hier fand man „Cafe UNTER DEN LINDEN                      Stare mury miejskie . Widok na ulicę Marii Skłodowskiej 1936 rok.
ulica zwycięstwa dawna keiser strasse w leborku

Parafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

róg zwyciestwa i staromiejskiej w leborku

das rathaus in aleunburg pommern

kościół świętej korony w leborku

luisenplatz żabki leborskie

szpital w leborku

Kośiól korony w Lęborku

ratusz w lęborku

szpital Joanitów w leborku

 

 

Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 749 589
Wczoraj: 215
Dzisiaj: 11
Online: 3
Wszystkie zamieszczane na stronie zdjęcia i opracowania są własnością prywatną.
Zabrania się kopiowania fragmentów lub całości zamieszczonych tu opracowań i zdjęć i wykorzystywania ich w innych publikacjach bez uprzedniego wyrażenia na to zgody autorów strony.

Copyright (c) 2008-2024 by Mariusz Baar 84-352 Wicko ul. Lipowa 1
reiseleiter-leba.eu